Mycket att hinna med under gymnasietiden

20/04/2015 kl 10:49admin Bli först med att kommentera! »

Året man fyller 15 ska man välja vad man ska plugga under de närmaste tre åren. Vad ska man egentligen bli när man blir stor? Är yrkesutbildningar det man ska satsa på; frisörutbildning, byggutbildning eller kanske en utbildning där man får ta hand om olika slags djur? Eller ska man istället satsa på en gymnasieexamen i samhällskunskap eller naturkunskap? Det är många frågor som måste besvaras innan man bestämmer sig, men det finns också mycket som måste göras under dessa tre år på gymnasiet.

De flesta bor hemma under gymnasietiden så varför inte utnyttja tiden, och skapa lite extratid med föräldrarna, genom att börja med det så omtalade körkortet. Även fast man inte fyllt 18 än så är det fullt lagligt att börja övningsköra vid 16 års ålder. Många tycker att det är onödigt och dyrt med körkort, men söker man ett jobb i framtiden så är körkort en väldigt stor merit på CV:t.

Under gymnasietiden ska man också försöka komma på vad man vill göra i framtiden. Man kanske vill ta ett sabbatsår och jobba och samla ihop pengar, eller kanske resa och upptäcka världen. Vad man än vill göra så gäller det att ha en plan efter gymnasiet, och den planen kan ta ett tag att komma på. Under första gymnasieåret kanske man vill bli veterinär, under det andra psykolog och under det tredje advokat. Då gäller det verkligen att veta vad man vill göra; om man vill plugga vidare, när man vill plugga vidare och hur det närmaste 5 åren efter gymnasietiden ska se ut.

Under somrarna och under loven på gymnasiet ska man också helst tjäna lite pengar och spara till vad man vill göra senare. Sommarjobb är bland det viktigaste man kan ha under gymnasietiden, och pengarna man tjänar ska helst sparas undan tills man ska resa eller plugga vidare. Har man inte haft sommarjobb kan det lätt leda till stora studieskulder i framtiden.

Inlägget är skrivet av en gästskribent.

Skriv en kommentar!

Vill du ha en profilbild till din kommentar här och till tusentals andra bloggar och forum? Ange din epostadress här och ladda upp en bild!

Optionally add an image (JPEG only)